15 різдвяних фільмів, які варто глянути на свята

Ялинки зі швидкістю світла продаються у рожевощоких від морозцю азербайджанців, фасована кутя красується на полицях в Сільпо, а Френк Сінатра «джінглбелить» і «летітсновить» на нескінченному повторі. Так, це все означає тільки одне — свята вже на низькому старті. 

Яке кіно дивитись найтемнішими в році вечорами, якщо фрази зі «Сам удома» уже знаєш назубок? Тримай 15 атмосферних фільмів, які допоможуть з головою зануритись у новорічно-передріздвяний транс.

«З широко заплющеними очима»

Eyes Wide Shut, 1999

Режисер: Стенлі Кубрік

Рейтинг IMDb: 7,4

Сомнамбулічний фільм, про який ти не можеш впевненістю сказати: ти його таки глянув, чи то все тобі щойно наснилось. 

Культовий, містичний і останній. Через 4 дні після завершення монтажу Кубрік помер, так і не доживши до прем’єри стрічки. 

Тут Різдво у кожному кадрі — у просторих апартаментах сімейної пари Ніколь Кідман і Тома Круза, які вже давно охолонули одне до одного; 

на нічних бутафорних вулицях Мангеттена, які Кубрік відтворив у Лондоні, бо останні 40 років свого життя панічно боявся авіаперельотів; 

у підвалі музичного бару, де Круз отримав пароль «фіделіо» — на вхід туди, куди нізащо не мав би потрапити;

і, звичайно, в особняку «Somerton», де відбувається вечірка усіх часів і народів — масонська оргія у мантіях, золотих масках, з голими жінками і на червоному килимі. 

Варто глянути, якщо ти шукаєш магнетично естетичну різдвяну казку на ніч та ідеї для костюму в Closer на Masquerade. 

Улюблена цитата: «Жоден сон не буває просто сном.»

«Квартира»

The Apartment, 1960

Режисер: Біллі Вайлдер

Рейтинг IMDb: 8,3 

Картина від автора легендарних «У джазі тільки дівчата» та «Бульвар Сансет», галичанина Біллі Вайлдера, творця розкішного голівудського кіно епохи Кодекса Гейза. 

Фільм, який у 1961 році отримав 10 номінацій і 5 золотих статуеток Оскар, а зараз — незаслужено проігнорований у рейтингах різдвяного кіно. 

Варто глянути, якщо ти з презирством дивишся сучасне кіно, лиєш гіркі сльози за золотою епохою Голівуду і носив би такий же вінтажний чорний капелюх, як у Чарлі Бакстера. 

Улюблена цитата: «Хороші вени» (с) Лікар Дрейфус

«Міцний горішок»

Die Hard, 1988

Режисер:  Джон МакТірнан

Рейтинг IMDb: 8.2 

Є два типи людей. Ті, хто вважає «Міцний горішок» різдвяним фільмом і ті, хто помиляється. Бо ж які свята без Джона МакКлейна?

Перша частина франшизи, яка одразу стала еталоном американського нефантастичного бойовика, де замість супергероя з суперсилами — босий і закривавлений коп Джона МакКлейн (Брюс Вілліс), а замість зловісного антагоніста — харизматичний і аристократичний злодій Ганс Грубер (Алан Рікман). 

Варто дивитись, якщо у тебе теж були невдалі новорічні вечірки. 

Улюблена цитата: «Yippee-ki-yay, motherfucker!» (с) Джон МакКлейн

«200 цигарок»

200 Cigarettes, 1999

Режисер:  Різа Бремон Гарсія

Рейтинг IMDb: 6.0

Різа Бремон Гарсія зняла стильну і небанальну американську версію «Реальної любові» за 5 років до Річарда Кертіса. Але про неї майже ніхто не знає. 

Отже, 31 грудня 1981-го року, вечір, Нью-Йорк. Різношерстний контингент двадцятизчимосьрічних збирається на новорічну вечірку до Моніки, яка тим часом нудиться вдома, готує крабовий соус і з жахом думає, що ніхто не прийде. 

Серед гостей — молода і гаряча Кортні Лав, яка залицяється до незграбного бармена Бена Афлека, провінціялка в шубі Крістіна Річчі, що тусить з панком Кейсі Афлеком, зефірна принцеса Кейт Хадсон і ще пара таких колоритних персонажів з шумної масовки великого міста. 

Варто дивитись, бо Різа Бремон Гарсія була до цього директоркою з кастингу і, відповідно, підбір акторів тут легендарний.

Улюблена цитата: «Ти знаєш, що сигарети — це щит проти нормального людського спілкування? Люди захищають свої емоції, вони спілкуються з сигаретами — а не один з одним.»

«Різдвяні канікули»

National Lampoon’s Christmas Vacation, 1989

Режисер:  Джерімайя Чечік

Рейтинг IMDb: 7.6  

Комедія за сценарієм Джона Г’юза (і тут він!), яка змусить дзвеніти різдвяні брязкальця вашої душі. 

Кларк Грізвольд понад усе любить свою сім’ю (хоч інколи і мріє про звабливу продавчиню білизни у червоному купальнику) і мріє влаштувати усім родичам найкраще душевне Різдво, яке тільки бачила планета Земля. 

Але святкова ялинка вибиває шибки вітальні, 25 000 лампочок на будинку не запалюються, соковита індичка вибухає і взагалі — усе летить під три чорти. Ох, Кларку-Кларку, що ж ти будеш робити? 

Варто глянути заради дядечка Едді, бо його персонаж  — це найкраще, що придумав Голлівуд. 

Улюблена цитата: «Merry Christmas, shitter was full!» (с) Дядечко Едді

«Моя ніч у Мод»

Ma nuit chez Maud, 1969

Режисер: Ерік Ромер

Рейтинг IMDb: 8.0 

Чорно-біле красиве й діалогово-сповідальне кіно від Еріка Ромера — представника «нової французької хвилі» і головного редактора «Cahiers du cinéma». 

Герої картини — ревний католик Жан-Луї, псевдо-комуніст Відаль, чорнокоса буржуа Мод.  На фоні — засніжене Різдво у Клермон-Ферран. У серці — парі Паскаля, філософські розмови за вином і візуальний мінімалізм. 

Після фурору стрічки у США за Ромером закріпилась слава «інтелектуального режисера не для всіх». Як жартував простакуватий герой Джина Хекмена у фільмі «Нічні ходи», дивитись таке кіно — ніби спостерігати за тим, як сохне фарба.

Варто глянути, якщо ти любиш повільне медитативне кіно, змістовні діалоги і Францію. 

Улюблена цитата: «Навіщо відмовлятись від вина? Во ім’я кого?» (с) Жан-Луї

«Щасливого Різдва»

Joyeux Noel, 2005

Режисер:  Крістіан Каріон

Рейтинг IMDb: 7.7

Грудень 1914-го року. Історія, яка не потрапила в підручники. 

У переддень Різдва шотландський священик, французький лейтенант, німецький тенор і його кохана опинилися в самому серці спонтанного братерства між траншеями німців, шотландців і французів.

Рушниці залишились в окопах, а самі солдати і офіцери вийшли назустріч один одному, щоб обмінятися сигаретами, поділитись шоколадом і промовити з непідробною щирістю: «Щасливого Різдва!»

Варто глянути, тому що це прекрасне антивоєнне різдвяне кіно, яке мусить бути у must-see списку кожного сінемафіла. 

Улюблена цитата: «Щоб я запросив вас на келих хорошої випивки, не обов’язково брати Париж.»

«Літаком, потягом та автомобілем»

Planes, Trains and Automobiles, 1987

Режисер:  Джон Г’юз

Рейтинг IMDb: 7.6 

Засніжене, по-наївному смішне і безмежно добре роуд-муві з особливою магією Джона Г’юза (сценарист «Сам удома», режисер «Клубу »Сніданок», «Кучерявки Сью» і «Ферріс Бьюллер бере вихідний»). Про маркетолога Ніла Пейджа, який усього-навсього хотів встигнути додому на свята, а вляпався у дорожню пригоду з незграбним продавцем колечок занавісок для душу. 

Жодного зайвого кадру, десятки душевних бородатих анекдотів, найкращий у світі комедійний актор Стів Мартін і зірка голівудських комедій 80-х Джон Кенді. Запакуйте дві порції, будь ласка, 

Варто дивитись, якщо хочеться чогось світлого, іронічного і сентиментального. 

Улюблена цитата: «Де твоя рука?» / «Ось тут, між двома подушками.» / «Це не подушки!»

«Залягти на дно в Брюгге»

In Bruges, 2008

Режисер: Мартін МакДона

Рейтинг IMDb: 7.9 

Кримінальна трагікомедія від маестро чорного британського гумору — Мартіна МакДони. Кіно, після якого хочеться кинути все і разом з ірландськими кіллерами Реєм та Кеном залягти на дно. Залягти на дно в Брюгге. 

Колін Фаррел, Брендон Глісон, Райф Файнс, Клеманс Поезі, Ієронім Босх, карлики, повії, наркотики і середньовічна магія казкового бельгійського містечка. Ну хіба ж не ідеальний гоголь-моголь для затишного різдвяного вечора? 

Варто глянути, якщо ти хотів би почути слово «fuck» у фільмі 137 разів. 

Улюблена цитата: «Кен, я виріс в Дубліні. Я люблю Дублін. Якби я виріс на фермі і був дебілом, Брюгге би мене вразив. Але оскільки це не так, то і у Брюгге ні чорта не виходить.» (с) Рей 

«Секретна служба Санта-Клауса»

Arthur Christmas, 2011

Режисери: Беррі Кук, Сара Сміт

Рейтинг IMDb: 7.1 

Яким чином Санті Клаусу вдається розвезти 2 мільярди подарунків за одну ніч? Усе просто — армія ельфів, сучасні смарт-технології і відполірований проджект-менеджмент. Але що робити, якщо система дала збій і одна-єдина дитина на планеті залишилася без подарунку?

На допомогу прийде Артур — незграбний хлопець у в’язаному різдвяному светрі та слизьких китайських тапках. Ну і по сумісництву — молодший син Санта Клауса.

Варто глянути, якщо не за горами 30-тка, але в душі тобі максимум 6.  

Улюблена цитата: «Закривай двері, ти на Північному полюсі!»

«Поцілунок навиліт»

Kiss Kiss Bang Bang, 2005

Режисер: Шейн Блек

Рейтинг IMDb: 7.5 

Чорна комедія з Робертом Дауні молодшим, де є детективна інтрига, романтична історія і старий-добрий театр абсурду. Усе, як Тарантіно прописав. 

Невдаха-злодій Гаррі (він же Дауні) зі своїм напарником грабують магазин дитячих іграшок. Спрацьовує сигналізація, напарник гине, а Гаррі вдається врятуватися від поліції на прослуховуванні акторів. Бам — і Гаррі вже одобрений на роль у кіно і тусується в Голлівуді на вечірці зірок. Ну а далі за канонами нео-нуару — постріли, фатальна блондинка, викрадення і трупи у ванні. 

Варто глянути, бо Мішель Монаган у звабливому костюмі Санта Клауса — це і є Різдво. 

Улюблена цитата: «Не гратимемо перед тобою в хорошого і поганого поліцейського: перед тобою гей і житель Нью-Йорка, так що, хлопче, ти серйозно влип!» (с)

«8 жінок»

8 femmes, 2001

Режисер: Франсуа Озон

Рейтинг IMDb: 7.1 

Французька глушина. Розкішний особняк, заметений снігом. Сім’я і усі жителі дому готуються до Різдва, але свято не відбудеться — вбито господаря. 8 жінок розпочинають розслідування, кожна з них — підозрювана зі своїм мотивом для вбивства. 

Стрічка Озона немов заграє з глядачем, як вміла кокетка з об’єктом своєї примхи: хитро прикидаючись то детективом, то сатирою, то чорною комедією, то мелодрамою, то мюзиклом, то притчею на тему «До чого може довести чоловіка жінка». 

Варто глянути, бо Катрін Денев, Ізабель Юппер, Фанні Ардан і весь оцей невловимий озонівський шарм з ноткою хічкоківського саспенсу. 

Улюблена цитата: «Бідний Марсель. Його справи були плачевні, і він покінчив життя самогубством…» / «Це не самогубство. У нього в спині ніж!» (с)

«Це дивовижне життя»

It’s a Wonderful Life, 1946

Режисер: Френк Капра

Рейтинг IMDb: 8.6 

Картина вийшла на екрани ще у далекому 1946-му. Автором картини — режисером, продюсером і одним з сценаристів була легенда «золотого Голлівуду» Френк Капра, чотириразовий володар премії Оскар. Він зумів створити те, що довго не могли його попередники — поєднати драму, комедію, фентезі, різдвяну казку, біографію, військовий фільм і любовну історію воєдино. 

Фільм, який без якого не обійдеться жоден канал у США на Різдво. Фільм, який зайняв перше місце у рейтингу найбільш натхненних стрічок в історії людства за версією Американського інституту кіномистецтва. Фільм, який ви теж зобов’язані глянути хоча б один раз у житті. А краще — разів двадцять. 

Варто подивитись заради Джеймса Стюарта— головного актора цього фільм, з зірку хічкоківського кіно і його двох метрів чистого дистильованого таланту. 

Улюблена цитата: «Коли дзвенить дзвіночок — це ангел отримує крила.»

«Реальна любов»

Love Actually, 2003

Режисер: Річард Кертіс

Рейтинг IMDb: 7.6 

Британська різдвяна комедія з дев’ятьма повноцінними сюжетними лініями від Річарда Кертіса, сценариста картин про Бріджит Джонс, режисера «Бойфренда з майбутнього» і топового експерта у доброму романтичному кіно. 

В ролях — увесь цвіт британської акторської школи. Г’ю Грант, Ліам Нісон, Алан Рікман, Кіра Найтлі, Емма Томпсон, Колін Ферт, Мартін Фрімен. 

Варто глянути, бо кіно діє як різдвяне екстезі — ти починаєш посміхатись самому собі і безмежно любити свята, невідомо навіщо і невідомо чому. І це, чорт забирай, прекрасно. 

Улюблена цитата: «I feel it in my fingers, I feel it in my toes, Christmas is all around me, and so the feeling grows.»

«Поганий Санта»

Bad Santa, 2003

Режисер: Террі Цвігофф

Рейтинг IMDb: 7.0 

Вмощуйся зручніше і вмикай найбільш неполіткоректну різдвяну казку від Террі Цвінгоффа. 

У центрі сюжету — поганий псевдо-Санта, меланхолічний грабіжник магазинів, депресивний алкоголік, любитель пишних форм і сороміцьких оргій, огидно антисоціальний зовні і совісний добряк десь глибоко-глибоко в душі. Він же Віллі, він же Біллі Боб Торнтон. Грає пречудово, адже грає самого себе. 

Варто глянути, бо якщо ти втомився від добрих різдвяних фільмів зі снігом, а хочеш чогось контроверсійного і арізонівського. 

Улюблена цитата: «Це Різдво, і пацан отримає свій подарунок!» (c)

Ось і все.

Залишається тільки вигукнути: «Хо-хо-хо!», побажати приємного перегляду, самовдоволено потерти живота і зникнути в ніч разом зі своїми оленями.