7 фільмів про відомих художників

Від нідерландського художника Яна Вермера, який створював свою «Дівчину з перлинною сережкою» у похмурому 17-тому столітті, — до зірки неоекспресіонізму 80-х Жана-Мішеля Баскії. Лови підбірку найкращих фільмів про митців і обирай кіно на вечір.

«Фріда»

Frida, 2002

Режисер: Джулі Теймор

У ролях: Сальма Гаєк, Альфред Моліна, Джефрі Раш, Едвард Нортон, Антоніо Бандерас 

Барвиста й візуально красива історія про Фріду Кало — мексиканську художницю, яка малювала автопортрети на межі примітивізму, фолк-арту та сюрреалізму.

Про автомобільну аварію, яка змінила її життя, кохання до художника-монументаліста Дієго Рівери, симпатію до комунізму, постійний фізичний біль і навіть — любовну аферу з Левом Троцьким.

«Поллок»

Pollock, 2000

Режисер: Ед Гарріс

У ролях: Ед Гарріс, Марсія Ґей Гарден, Дженніфер Коннеллі

У травні 2006 року картину Джексона Поллока «№ 5, 1948» продали за 140 мільйонів доларів, що зробило її на той час найдорожчою картиною у світі. Сказали б це Джексону десь у 40-х — він лише б недовірливо гигикнув і дихнув на посланця нестерпним перегаром.

Поллок був талановитим художником, абстрактним експресіоністом, який започаткував нову техніку живопису — дріппінг, за що його прозвали Jack the Dripper, за аналогією до Jack the Ripper (укр. Джек-Різник).

Але у нього був один страшний і найголовніший ворог — алкоголізм. З яким Поллок усе життя боровся, але ворог, зрештою, переміг.

Історію його творчості, стосунків з Лі Краснер і безглуздої загибелі на 44-му році життя чудово розповідає цей фільм від Еда Гарріса, зроблений з любов’ю та увагою до біографічних деталей. Великий фільм про великого художника.

«Я спокусила Енді Воргола»

Factory Girl, 2006

Режисер: Джордж Гікенлупер

У ролях: Сієна Міллер, Гай Пірс, Гайден Крістенсен, Джиммі Феллон, Джек Г’юстон

«У 60-х я знав одну особу, яка викликала у мене захоплення. Вважаю, це захоплення було найбільш близьким до якогось прояву кохання.»

Так сказав Енді Воргол про Еді Седжвік — акторку багатьох його кінострічок, богемну жінку з арт-студії «Фабрика» і музу у довгих сережках, яка досі вважається іконою стилю.

Цей фільм про Едді, стосунки з Енді Ворголом, роман з Бобом Діланом, творчість, витончений смак і її сліпучі — як стіни у Ворголовій «Фабриці» — 15 хвилин слави.

«З любов’ю, Вінсент»

Loving Vincent, 2017

Режисер: Дорота Кобєля, Г’ю Велчман

У ролях: Дуглас Бут, Сірша Ронан, Джером Флінн, Ейдан Тернер

Перший у світі анімаційний повнометражний фільм, повністю намальований олійними фарбами. 5 років команда з 125 художників створювала 62 450 (!) картин-кадрів на полотні, використовуючи техніку самого Ван Гога. Вражає, еге ж?

Але «З любов’ю, Вінсент» — це не лише красивий атракціон анімованого живопису. Це ще й гостросюжетна детективна історія про останні дні життя Ван Гога у французькому селі Овер-сюр-Уаз і його загадкову смерть у 37 років.

«Модільяні»

Modigliani, 2004

Режисер: Мік Девіс

У ролях: Енді Гарсія, Ельза Зільберштейн, Омід Джалілі

1919 рік, Париж. У кафе «Ротонда», штаб-квартирі художньої еліти, є столик, який увійде в історію: за ним сидять Пікассо, Рівера, Кокто, Сутін, Утрилло і Модільяні.

Цей фільм не повністю біографічний і значною мірою зромантизований, але його варто глянути заради двох речей. Жанни Ебютерн — молодої моделі, неофіційної жінки та останньої музи Амедео Модільяні, яка викинулась з вікна на 9-му місяці вагітності на другий день після смерті коханого. І самого художника Модільяні — останнього представника справжної паризької богеми, який пломенів яскраво і помер молодим.

«Баскія»

Basquiat, 1996

Режисер: Джуліан Шнабель

У ролях: Джеффрі Райт, Ґері Олдмен, Девід Бові, Бенісіо дель Торо, Віллем Дефо, Крістофер Вокен, Кортні Лав, Сем Роквелл

Жан-Мішель Баскія — перший темношкірий художник, який став шалено популярним і заробляв на картинах тисячі доларів, неоекспресіоніст, близький друг Енді Воргола, коханець Мадонни і член сумнозвісного «Клубу 27».

Фільм, який смачно передає атмосферу того часу — Нью-Йорк 80-х, вулиці в графіті, свобода і наркотики. Фільм, який зібрав у собі весь цвіт американського кіно — Джеффрі Райт як Баскія, Девід Бові у ролі самого Енді Воргола, Ґері Олдмен, Кортні Лав і навіть Сем Роквелл.

Роботи Баскії тобі однозначно сподобаються (просто загугли і зрозумієш), тому раджу дізнатись ще й про його неординарне життя.

«Дівчина з перлинною сережкою»

Girl with a Pearl Earring, 2003

Режисер: Пітер Уеббер

У ролях: Колін Ферт, Скарлет Йоханссон, Том Вілкінсон, Кілліан Мерфі

Гіпотетична історія створення картини «Дівчина з перлинною сережкою» нідерландського художника Яна Вермера, який разом з Рембрандтом і Франсом Галсом є одним з найбільших живописців «Золотого століття».

На фоні похмурої атмосфери 17-го століття, поряд з засмальцьованими дамами і хтивими чоловіками, прекрасні у своїх ролях Колін Ферт (скуйовджений Ян Вермер) і Скарлет Йоханссон (16-річна служниця Гріт) творять вічне мистецтво, яке й досі висить у просторому музеї Гааги.

Майже 400 років потому.

І насамкінець

Бонус — нагадування про те, що завжди можна усоте глянути «Опівночі в Парижі» Вуді Аллена. Там і Сальвадор Далі, і Тулуз-Лотрек, і Поль Гоген, і Едґар Деґа, і Париж різних епох, у яких хочеться загубитися.

Що ж, вибір за тобою — а ми з Далі бажаємо приємного перегляду і зникаємо у першому-ліпшому французькому бістро.